Josef Průša

Blog Josefa Průši v češtině najdete nově na https://blog.prusa3d.com/cs/

Vydání Original Prusa i3 MK3S a MMU2S, další informace o SL1 a tiskových plátech s práškovým PEI

14. 02. 2019 | by josefprusa

Je čas na další velkou aktualizaci, a jak už se stalo dobrým zvykem, je to zase pořádná nálož informací. Naše firma dál roste raketovým tempem a dokonce jsme už pokořili naprosto neskutečný milník v podobě 100 000 odeslaných tiskáren! Jen v průběhu ledna jsme odeslali 14 000 objednávek, to ale samozřejmě nezahrnuje jen tiskárny. V našich začátcích bych si taková čísla nedokázal ani představit. Což mi připomíná: připravujeme pro vás krátký dokument o tom, jak jsme se dostali (doslova) ze sklepa až na současnou úroveň. Nemůžu se dočkat, až vám budeme moci konečně ukázat řadu dosud nezveřejněných záběrů z historie firmy. 🙂 Ale konečně k tomu důležitému – v titulku lákáme na MK3S a MMU2S, takže jdeme na ně!

Obsah

Original Prusa i3 MK3S / MK2.5S

Před pár měsíci jsme poprosili naše uživatele, jestli by si našli čas vyplnit velkou anketu týkající se našich produktů – výsledky z ní byly nejen zajímavé, ale i nadmíru užitečné. Chtěl bych tedy ještě jednou poděkovat všem, kteří se ankety zúčastnili a vyjádřili svůj názor. Konstruktivní kritika je tou nejlepší formou zpětné vazby, kterou můžeme dostat, a právě ta nám pomohla při přípravě MK3S a MMU2S.

Aby to nevypadalo tak, že jsme museli zlepšit desítky věcí – naše tiskárny jsou skvělé už v současné podobě a výsledky prestižního srovnání v MAKE: Magazine to jen potvrzují. Naše tiskárny tam obsadily rovnou tři nejvyšší příčky jejich žebříčku. Chtěl jsem říct především to, že ani v takový moment nechceme zůstat stát na místě, pořád chceme posouvat 3D tisk kupředu. A váš názor je toho nedílnou součástí.

Výsledky veřejné ankety nám v případě MK3 (výše) udělaly velkou radost

Teď konečně k nové Original Prusa i3 MK3S: nová tiskárna má kompletně přepracovaný extruder s novým senzorem filamentu. Ten stávající bohužel s některými atypickými druhy filamentů nespolupracoval dobře. Hlasy z komunitních skupin nám radily, ať to zkusíme jinak, takže jsme se vrátili zpátky k rýsovacímu prknu.

Mechanické spínače vypadají na první pohled jako jednoduché řešení, jenže jsme je už kdysi zkoušeli a při dlouhodobém nasazení nebyly spolehlivé. Věřte mi, měli jsme je na tiskové farmě a moc dlouho nepřežily. Nakonec se nám nejlépe osvědčilo hybridní řešení – kombinace dvou přístupů. Nový senzor obsahuje optický člen, který je spínán jednoduchou mechanickou páčkou. Tím pádem nový senzor není závislý na typu filamentu (může být klidně zcela průhledný) a zároveň mu nehrozí únava materiálu.

Mechanismus přepracovaného senzoru filamentu (na finálních tiskárnách je součástka černá, tady jsme použili oranžovou, aby byla součástka lépe vidět)

A když už jsme řešili senzor filamentu, rovnou jsme přepracovali celý extruder. Z výsledků ankety vyplynulo, že by si uživatelé přáli, aby byl extruder snáze servisovatelný – nejde jen o případné opravy, ale o údržbu a provoz obecně. Když budete například chtít vyměnit pouze trysku nebo PTFE trubičku (dvě PTFE jsou nyní přiloženy k tiskárně automaticky), nemusíte už rozebírat celý extruder. Další výhodou je to, že je tryska a motor extruderu výrazně blíže k ose X, což znamená menší vibrace a tím pádem i lepší tisky – na jejich vylepšení má zároveň vliv i lepší chlazení. Pověstnou třešničkou na dortu je tu vylepšené napínání řemene na ose Y.

MK3S pochopitelně obsahuje všechna kumulativní vylepšení, která se objevila v průběhu existence MK3. To se týká rovnou několika položek – v první řadě jsme nahradili původní řemeny za originální Gates, dále jsme nahradili kroucenou bužírku textilním rukávem, upravili jsme kryt na základní desku Einsy, přidali jsme antikorozní úpravu na hladké PEI tiskové pláty (o nich později) a samozřejmě jsme přinesli desítky vylepšení v oblasti firmwaru a plastových částí. Tohle všechno je součástí MK3S již od začátku.

A nejlepší zpráva je, že jsme začali MK3S tiskárny rozesílat už minulý pátek, tedy 8. února. Na našem e-shopu si ji můžete pořídit za stejnou cenu jako MK3 – tedy 19 990 Kč s DPH za stavebnici a 26 990 Kč s DPH za sestavenou tiskárnu. Doba dodání stavebnice je momentálně dva týdny.

Pokud jste si tiskárnu objednali během posledních dvou týdnů (tedy od 28. ledna – Platí pro všechny MK3 stavebnice, sestavené tiskárny a upgrady a rovněž i pro MK2.5 upgrady), automaticky vám pošleme kupón, díky kterému získáte MK3S upgrade zdarma. Nemusíte kontaktovat naši technickou podporu. K tomuto upgradu automaticky dodáme námi vytištěné plastové díly.

Normální cena za upgrade na MK3S a MK2.5S je 499 Kč vč. DPH – počítá se s tím, že si plastové části vytisknete sami. Upgrady si můžete koupit na odkazech níže:

Zároveň jsme se rozhodli, že ukončíme objednávky na Original Prusa i3 MK2S (kity i sestavené tiskárny), vzhledem ke snížení počtu objednávek. Pokud tuto tiskárnu vlastníte, nemusíte se strachovat – náhradní díly budeme držet ještě dlouho skladem

Užitečné odkazy:

Nové tiskové profily pro MK3 a MK3S jsou už nyní dostupné. Abyste je získali, musíte si nainstalovat Slic3r PE 1.41.3 nebo novější, který najdete v novém balíčku Drivers & Apps. Jako novinka je k dispozici tiskový profil 70 μm, který představuje skvělý kompromis mezi 50μm a 100μm tiskovými profily a jedná se o skvělou volbu pro tisk miniatur. Dále jsme rozdělili tiskové profily 100 μm a 200 μm do dvou verzí – Rychlost a Kvalita (Speed and Quality). Jejich smysl je asi celkem jasný – Kvalita (Quality) je sice o něco pomalejší, ale výsledkem je lepší povrchová úprava. Rychlost (Speed) zvyšuje rychlost tisku, aniž by docházelo k výraznému zhoršení povrchové úpravy. Pokud jste si vytvořili vlastní profily, které vznikly modifikací těch systémových, o svá nastavení nepřijdete. Určitě ale doporučuji vyzkoušet naše nová nastavení. Slic3r jako takový dostal řadu nových funkcí, ale k němu se dostanu až za chvilku.

 

Original Prusa i3 MMU2S pro MK3/MK2.5

Jak už jsem psal výše, výsledky ankety týkající se MK3 nám udělaly velkou radost, jenže u MMU2 už to bylo o něco horší. Z ankety vyplývá, že mnoho zákazníků sice tiskne bez problémů, ale existuje skupina uživatelů, která se potýká s problémy – především co se týče automatické výměny filamentů v rámci MMU2. Další častý problém při výměně filamentů byl ten, že se do sebe struny z pěti vedle sebe stojících cívek zamotávají.

Ještě než se začnu MMU2S věnovat detailněji, chci hned na začátku zmínit důležitou věc: každý současný majitel MMU2 dostane automaticky upgrade na MMU2S (části pro extruder upgrade bude třeba vytisknout zvlášť) zdarma. Pokud chcete dostat námi vytištěné plastové díly, můžete je získat za 499 Kč.

Kupón na objednávku MMU2S upgradu zdarma (včetně poštovného) dostane každý majitel MMU2 do konce tohoto týdne. Zároveň změníme všechny momentálně zpracovávané objednávky MMU2 a automaticky je povýšíme na MMU2S – není nutné kontaktovat technickou podporu, vše proběhne automaticky. Spokojenost zákazníků je pro nás prioritou.

Když jsme přepracovávali extruder pro MK3S, chtěli jsme zabít dvě mouchy jednou ranou – proto jsme se zaměřili i na problémy s vysouváním filamentu v MMU2. MMU2S už dokáže spolehlivě rozpoznat nejen to, jestli je filament zaveden do jednotky, ale i to, zda v pořádku doputoval až k Bondtech kolečkům v extruderu. Proces upgradu na MMU2S mimo jiné zahrnuje i přehození pár součástek na MK3S extruderu (který je součástí MMU2S balíčku). Tato úprava je nezbytná, protože pak dokáže senzor filamentu zaznamenat to, že se při zavedení struny filamentu mezi Bondtech kolečka mírně pootevřou dvířka na extruderu – což vyhodnotí jako úspěšné zavedení filamentu.

Testovací proces MMU2S trval dva měsíce, použili jsme 20 tiskáren a vytiskli jsme 478 testovacích bloků s cílem provádět časté změny všech pěti filamentů. Tiskli jsme dva typy bloků: Menší se tiskly 19 hodin a obsahovaly 607 změn filamentu, větší trvaly 70 hodin a obsahovaly 3520 změn filamentů, tudíž celkový počet výměn byl téměř 600 000. Vyšší bloky měly za cíl otestovat změny filamentů i ve vyšších vrstvách. Úspěšnost tisků přesáhla 93 % (přičemž 19 % tisků vyžadovalo zásah uživatele, ale tisk pak pokračoval dál). Samozřejmě dál pracujeme na firmwaru, abychom toto číslo ještě vylepšili.

Tiskli jsme dva typy bloků – jeden druh se tiskl 19 hodin (607 výměn filamentu), druhý zhruba 70 hodin (3520 změn filamentu)

Dalším problémem, který jsme intenzivně řešili, bylo zamotávání filamentů. Ale i to jsme vyřešili – vznikl separátní “buffer”, tedy zásobník, ve kterém se uchovává filament vysunutý z MMU2S. Jak se totiž ukázalo, někteří zákazníci neměli možnost umístit držáky cívek do ideálních pozic, protože takové řešení zabírá místo. Nevhodným umístěním cívek pak docházelo k zamotávání strun.

Krom toho připravujeme tipy a rady týkající se toho, jak správně umístit cívky, aby k zamotávání nedocházelo – veškeré novinky najdete v chystané aktualizované příručce pro MMU2S.

Abych to tedy finálně shrnul: při zakoupení MMU2S dostanete i nové díly pro MK3S / MK2.5S extruder (s novým filament senzorem) a nový zásobník na filamenty. Samotná MMU2 jednotka zůstává stejná, protože problémy s tiskem byly způsobeny jinými faktory. Tudíž pokud již vlastníte MK3 nebo MK2.5, a objednáte si MMU2S, zároveň s ním automaticky dostanete MK3S / MK2.5S upgrade. Jinými slovy: MMU2S = MMU2 + MK3S/MK2.5S + zásobník na filamenty.

Ještě čekáme na posledních pár součástek od dodavatelů, ale počítáme s tím, že MMU2S začneme rozesílat příští týden.

VŠICHNI majitelé MMU2 dostanou kupóny na bezplatný upgrade na MMU2S automaticky.

Nový firmware 3.5.2 a 3.5.3

Zároveň jsme vydali i nový firmware 3.5.3 s podporou MK3S / MK2.5S, ale řada zlepšení se týká i tiskáren MK3 a MK2.5 (verze 3.5.2). Jedním z hlavních bodů je přepracované řízení napájení vyhřívané podložky. Dále pracujeme například na kalibraci pomocí jemnější mřížky (namísto stávající 3×3). Stále ještě provádíme testy a vše chceme nastavit tak, aby kalibraci zbytečně nerozhazovaly magnety, které jsou schopné ovlivnit detekci i skrz tiskový plát. Zároveň důrazně doporučujeme bedlivě sledovat vaši tiskárnu při tisku, pokud jste do ní nainstalovali neoficiální (komunitní) firmware, protože u nich nemusí správně fungovat důležité bezpečnostní funkce.

Tiskové pláty se zrnitým povrchem

Pamatujete na film Avatar a extrémně špatně získatelný nerost Unobtanium? Tiskové pláty se zrnitým povrchem jsou skoro na stejné úrovni – v tuhle chvíli musí být problémy spojené s jejich výrobou už doslova legendární. Na druhou stranu jsme jich zákazníkům odeslali už přes 10 000, tedy docela solidní úspěch. A i když od doby, kdy jsme je zákazníkům představili, uběhl už více než rok, pořád objevujeme nové záludnosti v jejich výrobě. Nechceme při testech adheze potisku akceptovat kvalitu horší než G0 (tedy 0 % odtrženého povrchu v adhezním testu), což je výzva pro každého výrobce. Ale vážně nechceme slevit z nároků jen proto, abychom je konečně mohli začít rozesílat. Naše tiskové pláty musí přežít odtrhávání PETG nebo flexibilních filamentů bez následků. Jasně, na trhu už se objevují neoriginální zrnité pláty (a drobet se za to stydíme, když jsme s tímhle nápadem přišli první), ale žádný z nich nedosahuje kvality našich výrobků.

Nakonec jsme si museli postavit vlastní testovací laboratoř, kde můžeme detailně zkoumat a prověřovat každou část výrobního procesu: výrobu prášku (Ultem / PEI dokáže rozbít i nejlepší japonské cryo mlýnky), aplikaci prášku na plát nebo třeba zapékání plátů ve speciálně zkonstruované peci.

Možná jste si všimli, že se díky tomu měnil design tiskových plátů – díky našemu výzkumu se změny dotkly i standardního hladkého tiskového plátu. Ten je nyní černý, což je způsobeno nanesením antikorozní vrstvy. Vzhledem k tomu, že tiskárny odesíláme do 160 zemí, musíme se potýkat s nejrůznějšími výzvami. Díky výše zmíněným vylepšením se naše tiskové pláty poperou i s extrémně vlhkým podnebím, které se typicky vyskytuje v přímořských oblastech. Každou novinku totiž testujeme v klimatické komoře se solnou mlhou. Docela drsný pokrok v porovnání s našimi začátky ve sklepě pražského činžáku. 🙂

Abych to zkrátil: nyní máme dodavatele, kteří jsou schopní splnit naše požadavky na kvalitu. Momentálně ve specializované laboratoři všechno pečlivě testujeme – pokud se zadaří, můžeme začít objednávat ve velkém množství. V tuto chvíli nechci a nebudu slibovat žádné termíny, už jsme se párkrát spálili. Nyní je ale vše na dobré cestě k tomu, aby se zákazníci snad už “brzy” dočkali 🙂

Original Prusa SL1

SL1 je naše první tiskárna, která tiskne z tekuté pryskyřice, takže nic nenecháváme náhodě. Druhé kolo interního betatestu skončilo a výsledky jsou parádní. Vyřešili jsme řadu problémů spojených s hardwarem, takže SL1 teď tiskne jedna báseň. Dalším krokem je zahájení externího betatestu, pro který jsme již vybrali 50 testerů. Začnou v půlce února a testování poběží několik týdnů.

V minulých týdnech a měsících jsme vyměnili několik součástek, abychom dosáhli kvalitnějších výtisků a vylepšili pevnost konstrukce. Bohužel to znamená mírné zdržení kvůli čínskému novému roku, kdy naši dodavatelé zkrátka nefungují. První kusy SL1 tiskáren by měly dorazit k zákazníkům na konci března, přičemž jsme už prodloužili speciální předobjednávkovou cenu pro SL1. Jde nám o to, abychom vytvořili špičkovou (a zároveň dostupnou) SLA tiskárnu, tudíž potřebujeme ještě pár týdnů na dokončení.

Pokud vás zajímají detaily z vývoje: mohu zmínit například to, že největším problémem, který jsme museli řešit, bylo praskání displejů při tisku velkých objektů (80-100% tiskové plochy). Není to neobvyklý problém – u levných SLA tiskáren se objevuje relativně často. Nakonec jsme skončili u toho, že jsme přepracovali celé uchycení displeje. Dále jsme například museli vyladit tilt mechanismus (naklápění vaničky) a hodně péče dostala osa Z. Chtěli jsme co nejpřesnější posun v této ose, což znamenalo, že jsme museli změnit dodavatele hlazených tyčí a na motor, který pohybuje osou Z, jsme přidali druhou pružinu. Výsledkem je o hodně přesnější osa Z, což se pozitivně projevuje na kvalitě výtisků – a ta je vážně parádní!

S hardwarovými problémy jsme se tedy poprali nadmíru dobře, takže další krok je doladění firmwaru a softwaru. Znamená to především doladění kalibračního procesu a zlepšení generovaných podpor ve Slic3ru. Samozřejmě se zaměřujeme i na co nejsnazší používání tiskárny – máme připravených pár pěkných triků, nechte se překvapit 😉

Mimochodem, asi víte, že SL1 bude podporovat celou řadu různých filamentů o vlnové délce 405nm. Už jsme otestovali více než 100 různých resinů od firem jako 3DM, Bluecast, Jamg He, Monocure 3D a několika dalších. Všechny otestované resiny dostanou svůj vlastní profil pro Slic3r, který bude obsahovat ideální nastavení. Další podporované materiály budou samozřejmě přibývat, takže časem bude knihovna opravdu rozsáhlá. Samozřejmě platí to, že opět vyvíjíme open-source tiskárnu, takže jakýkoliv 405nm resin by měl být kompatibilní – samozřejmě ale počítejte s tím, že resiny se od sebe liší kvalitou. Další super věc je vyměnitelné dno vaničky – takže nebude potřeba kupovat drahé cartridge nebo vyměňovat celou vaničku jako jeden kus.

Slic3r PE

Jestli se trochu blíže zajímáte o nové verze Slic3ru, asi jste se všimli, že jeho vývoj nabral pořádně na obrátkách. Momentálně nabízíme stabilní verzi 1.41.3, ale určitě se mrkněte na Github, kde vycházejí nové alfaverze. Jestli máte trošku dobrodružnou povahu, vyzkoušejte je! Je to malá ochutnávka toho, co tady kutíme – například fungl nové rozhraní. Navíc máte možnost sami přispět svými podněty a připomínkami k samotnému vývoji. Vývojářský tým Slic3ru má nyní 7 lidí a na rychlosti vývoje a tempu přidávání nových funkcí to je vidět. Naším cílem je mít nejlepší slicer na trhu, který podporuje všechny možné tiskárny, nejen ty naše. Slic3r PE funguje parádně, dostává pravidelné aktualizace a opravy chyb, zlepšujeme jej na základě uživatelské zpětné vazby a zůstává zdarma. Na náš Slic3r jsem skutečně hrdý. Koneckonců, ono jenom včas dostávat aktualizované verze s opravami chyb není v tomto odvětví úplně běžné – jestli víte, kam tím mířím 🙂

Prusament

Asi se budu opakovat… ale tak šílenou poptávku jsme asi fakt nečekali. Prusament nám doslova mizí pod rukama a zároveň na něj ze všech stran slyšíme jen a jen chválu. Prý jsme dokonce i “rozbili Amazon”, protože se naše zásilka Prusamentu vyprodala tak rychle (a vzniklo tolik backorder objednávek), že se Amazon raději rozhodl Prusament zařadit jako nedostupný produkt.

Neustále navyšujeme výrobní kapacity našich linek, přičemž naším cílem je dosáhnout non-stop provozu díky plné robotizaci. Krom toho jsme k současným pěti výrobním linkám okamžitě objednali další dvě. Jenže mi došlo, že ani to nebude stačit, takže jsem před pár dny objednal dalších šest linek. Čekací lhůta na dodání je až půl roku, navíc pak na nových linkách budeme muset provést celou řadu našich vlastních úprav, abychom dosáhli požadované kvality filamentu. Ale snad se nám díky tomu podaří dorovnat poptávku už v průběhu tohoto roku. Mám ale takový pocit, že nejspíš budeme muset koupit ještě nějaké další.

A to ještě není všechno!

A další obří update máme za sebou. Doufám, že jste tu nalezli odpovědi na všechny otázky, které vás v souvislosti s Prusa Research napadly. A to se toho u nás děje ještě mnohem víc, ale pár věcí si taky musíme nechat jako překvapení na příště. Než k tomu ale dojde, tak vás chci ale především ujistit o tom, že si ceníme vaší zpětné vazby a není nám lhostejná. Pevně věřím tomu, že budete s novými MK3S / MK2.5S tiskárnami a vylepšenou MMU2S spokojeni, a oceníte jejich nové funkce a vyšší spolehlivost.

Nezapomeňte, že na josefprusa.cz pravidelně zveřejňujeme nové články o aktuálním dění v Prusa Research (a mnoho dalších zajímavých návodů a tutoriálů). Samozřejmě článek dál sdílejte a pište komentáře, pokud by vás něco zajímalo.

Tisku zdar!


Originální 3D tiskárna Prusa i3

Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od 10 990 Kč

Průša 3D tiskárny na faceboku