10. 06. 2019 | by Jakub Kočí
Asi už jste slyšeli o pružných tiskových plátech s práškovým PEI povrchem – a není divu! Jsou neskutečně populární. Už 18 000 jsme jich poslali našim zákazníkům a poptávka je stále obrovská. Přišel tedy čas podívat se na to, proč jsou tyto pláty tak unikátní, a jaké rozdíly jsou mezi nimi a standardními hladkými PEI pláty. Zároveň vám řekneme, jak je testujeme a do detailu vysvětlíme, jak se správně o tiskové pláty s práškovým PEI povrchem starat, aby vám vydržely co nejdéle.
Dostupnost na trhu
O stavu výroby tiskových plátů s práškovým PEI povrchem jsme vás v posledním roce pravidelně informovali. Problém byl v tom, že jsme narazili na potíže s kvalitou výroby – bylo (a stále je!) nesmírně těžké vyrobit tyto pláty v dobré kvalitě a velkém množství. Rozhodli jsme se zlepšovat výrobní proces, dokud nebude vše v pořádku. Nyní se vše ubírá správným směrem a situace se konečně zdá být stabilní. Každý den přidáváme nové várky tiskových plátů s práškovým PEI povrchem na e-shop, takže pokud náhodou nebudou k dispozici, zkuste se podívat znovu za několik hodin. Během několika týdnů budou dokonce k mání i tiskárny MK3S/MK2.5S vybavené těmito pláty. Abyste viděli pláty na e-shopu, musíte se přihlásit přes svůj e-mailový účet, který jste si zakládali při koupi vaší tiskárny.
UPDATE: Pláty s práškovým PEI povrchem jsou nyní na našem e-shopu stabilně skladem. Při objednávce stavebnice nebo složené tiskárny Original Prusa i3 MK3S si již můžete vybrat, který tiskový plát upřednostňujete.
Vlastnosti tiskových plátů s práškovým PEI povrchem
Na našich tiskových plátech s práškovým PEI povrchem můžete tisknout ze všech standardně používaných druhů filamentů (PLA, PETG, ABS, FLEX, CPE, apod.) bez nanášení dalších adhezivních / separačních vrstev. Povrch podložky je pokryt speciálním polymerem (Ultem), díky kterému zmíněné materiály skvěle přilnou k tiskové ploše. Modely jdou po vychladnutí snadno sundat – vyčkejte vždy na vychladnutí podložky. Některé modely se od podložky odtrhnou samy, jiné jdou sundat po prohnutí podložky, bez použití špachtle. Za tepla jdou výtisky sundat o poznání hůř. Zároveň je velmi složité podložku poškrábat. A nesmíme také opomenout originální vzhled vytištěných objektů – právě díky povrchové úpravě plátu vypadá první vrstva jako jeden celek.
Záruka kvality
Dáváme si pozor, aby naše podložky splňovaly požadované parametry. Všechny dodávky tiskových plátů podléhají několika kontrolám:
Každá várka od dodavatele má několik šarží (šarží se rozumí 1x výpal v peci, tedy 200 kusů). My z každé šarže vybereme jednu podložku na vstupní kontrolu (viz tabulku níže). Výsledky kontroly pak porovnáváme s dodavatelem, který provádí stejnou kontrolu před odesláním. Dál z každé várky vezmeme 2 podložky na testing, kde na ně tiskneme 15x PETG, PLA, ABS, CPE a FLEX.
Celkový proces je takový, že k nám přijdou plechy bez sítotisku (s fosfátem a ultemem). My je všechny zkontrolujeme vizuálně, pak odchází na sítotisk a pak se znova všech 100 % dílů kontroluje vizuálně. Jenom aby bylo vše jasné – při kontrole se soustředíme především na samotnou tiskovou plochu plátu. Pokud najdeme drobné nedostatky na místech mimo tiskovou plochu, plát je v pořádku a není žádný důvod jej vyřazovat.
Příprava tiskové plochy
Na tiskové pláty s práškovým PEI povrchem nenanášejte žádné další adhezivní či separační vrstvy. Vše, co vám postačí ke zdařilému tisku je trocha isopropyl alkoholu (IPA) 90%+ na odmaštění (nepoužívejte Aceton – viz vysvětlení níže). Naneste ho trochu na papírový ubrousek a za studena s ním vyčistěte tiskovou plochu (pokud máte podložku zahřátou, nemusí se vyčistit, neboť se IPA odpařuje příliš rychle).
Kalibrace a doladění první vrstvy
Nezapomeňte, že tiskový plát s práškovým PEI povrchem má jinou tloušťku než tiskový plát s hladkým PEI povrchem, před samotným tiskem je nutné zkalibrovat první vrstvu. Upozorňujeme, že nesprávným nastavením výšky první vrstvy si můžete poškodit povrch tiskové plochy. Na poškození tohoto typu se nevztahuje záruka!
Je pravda, že první vrstvu je potřeba přitlačit o chlup více, než při tisku na tiskový plát s hladkým PEI povrchem. Je však potřeba si dát pozor, abyste nenastavili trysku příliš nízko a nenarušili tak povrchovou strukturu tiskového plátu. Při tisku první vrstvy by správně měl filament zatéct do všech prohlubní na tiskové ploše, ale vrchní část vrstvy by měla zůstat hladká a rovná. Pokud nastavíte trysku příliš vysoko, výsledný objekt vám nebude držet na podložce a tisk se pokazí. Pokud naopak nastavíte první vrstvu moc nízko, v lepším případě se vám bude filament lepit zpět na trysku a odtrhávat od podložky, v horším případě si můžete poškodit tiskovou plochu.
Výtisky mi stále nedrží na podložce. Co můžu a co nemůžu dělat?
Pokud jste tiskovou plochu důkladně odmastili isopropyl alkoholem a správně nastavili první vrstvu, vaše výtisky by měly (až na výjimky) držet velice dobře na tiskové ploše. U drobných dílů (zejména z PLA) se může stát, že se budou odlepovat kvůli nedostatečné styčné ploše s podložkou. Zde je dobré použít hladkou podložku, ke které budou mít drobné díly lepší přilnavost. Pokud stejně chcete tisknout malé součástky na tiskovém plátu s práškovým PEI povrchem, je dobré použít funkci Límec (Brim), která by měla problém eliminovat. Funkci Límec (Brim) najdete v PrusaSliceru pod záložkou Nastavení tisku – Obrys a límec – Límec. Obecně se doporučuje nastavit límec alespoň na 3 mm pro zlepšení adheze.
V žádném případě na podložku nenanášejte jiná rozpouštědla než IPA!
Na tiskový plát s práškovým PEI povrchem se nesmí používat aceton! Při použití acetonu vám rozpraská povrchová vrstva plátu (ultem) a po několika použitích se začne odlupovat. Zároveň zdůrazňujeme, že tiskový plát s práškovým PEI povrchem není voděodolný. Při vystavení velké vlhkosti po čase zrezne a ztratí své vlastnosti. Při čištění tedy na podložku nenanášejte vodu. Takový postup je možný pouze v případě, kdy opravdu vyčerpáte všechny možnosti a výtisk vám stále nedrží na podložce. Je totiž možné, že se vám na podložku dostaly cukernaté sloučeniny, které IPA nerozpustí.
Ano:
Odmaštění podložky isopropylalkoholem (IPA) 90%+
Tisk na podložku bez adhezivních či separačních vrstev
Tisk standardně používaných materiálů (PETG, PLA, ABS, CPE, FLEX, apod.)
Odstranění výtisků za studena
Ohýbání podložky při sundavání výtisků
Ne:
Použití acetonu a jiných rozpouštědel
Nanášení adhezivních či separačních vrstev
Čištění vodou
Odstranění výtisku z horké podložky
Použití nástrojů pro sundání výtisku
Celkově vzato jsou tiskové pláty s práškovým PEI povrchem velmi dobrou volbou pro tisk všech standardně používaných typů materiálů, dokonce bez použití dalších adheziv. Při správném nakládání vám plát vydrží úctyhodnou dobu, je však potřeba si uvědomit, že se jedná o spotřební zboží a plát může časem degradovat a ztrácet své vlastnosti. Je dobré vědět, že hladký plát s PEI povrchem i plát s práškovým PEI povrchem mají své výhody, ikdyž jsou oba vhodné pro naprostou většinu používaných materiálů. Například na tiskový plát s práškovým PEI povrchem se tiskne lépe z PETG, zatímco pro tisk z PLA může mít v některých případech lepší vlastnosti právě hladký plát s PEI povrchem. Drobné objekty z PLA nemusí na tiskovém plátu s práškovým PEI povrchem držet tak dobře, jako na hladkém. Nezapomeňte, že při tisku PETG na hladký tiskový plát je dobré použít čistič na okna místo isopropyl alkoholu, abyste si ho nepoškodili.
Oba typy plátů mají své výhody – tiskový plát s práškovým PEI povrchem dodá vašim výtiskům moc hezkou povrchovou úpravu, zato hladký tiskový plát je vhodnější na tisk z PLA. Posuďte sami, zkuste na vašem novém tiskovém plátu něco vytisknout a pochlubte se nám s vaším výsledkem!
Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od
10 990 Kč