12. 06. 2019 | by Ondřej Stříteský
Náš první box na tiskárnu se u uživatelů nesmírně osvědčil – zaznamenali jsme skoro 150 tisíc stáhnutí tištěných součástek! Když jsme pak před časem vydali naše unikátní řešení pro vícemateriálový tisk, Multi Material Upgrade 2.0 a 2S, uživatelé se nás opakovaně ptali, kdy přineseme aktualizaci našeho boxu, aby se do něj pohodlně vešla nejen tiskárna, ale i MMU2S jednotka. Čekání je u konce, nový box je tady! A kromě podpory pro MMU2S má i několik dalších super vychytávek.
Pokud o boxu na tiskárnu slyšíte poprvé, pojďme si v rychlosti zopakovat jeho největší přednosti:
Jestliže tisknete pouze z materiálu PLA, které má malou teplotní roztažnost, nebude pro vás box mít žádný přínos po stránce kvality tisku. Ba naopak, při tisku PLA doporučujeme nechávat dvířka boxu pootevřená, aby se správně chladila tryska (respektive heatbreak). Jinak může docházet k ucpávání trysky. Jestliže tisknete z ABS či ASA, pak zvýšení okolní teploty a omezení proudění vzduchu bude mít významný vliv na snížení kroucení větších výtisků. V každém případě ale určitě oceníte kompaktní uspořádání celé sestavy.
Náš box ze stolečků IKEA LACK si získal velkou oblibu mezi 3D tiskaři – jedná se totiž o velmi levné a elegantní řešení. Jeden Lack totiž stojí pouhých 199 Kč. Navíc jeho rozměr je pro tiskárnu takřka ideální. Protože už možná máte původní box sestavený a řadu součástek nakoupenou, rozhodli jsme se využít stejný rozměr pro plexiskla, abyste si je nemuseli nechávat vyrábět znovu. A pokud jste při stavbě předchozího boxu byli opatrní, mělo by být možné využít i původní stolky. Všechny tištěné plasty jsou ale přepracované. Box má totiž řadu příjemných vychytávek, jako je například poloautomatická aretace polohy horního víka, magnetické panty předních dvířek či úložný prostor na nářadí.
Naším prioritním cílem bylo navrhnout box tak, aby si ho mohl postavit opravdu každý. Minimalizovali jsme použití nestandardních prvků. Box si zvládne vyrobit každý vlastními silami z lokálně dostupných materiálů.
Při vývoji jsme se potýkali s řadou výzev, které jsme úspěšně vyřešili. Výsledkem jsou pak tyto výhody:
Pro umístění zdroje mimo box navíc:
Pro umístění zdroje mimo box navíc:
Díly vytiskněte ideálně z materiálu PETG – pro naše elegantní černé provedení jsme použili Prusament PETG Jet Black. Doporučujeme použít připravené G-cody, které jsou otestované a díly jsou naslicované se správnými podpěrami. Na zmíněném odkazu ale samozřejmě nabízíme i populární 3MF soubory. Některé díly jsou opatřeny montážními prvky, které vám pomohou díl umístit a správně uchytit. Neodstraňujte tedy prosím tyto části dříve, než bude díl přišroubovaný. Podpěrný materiál však pečlivě odstraňte, aby do sebe díly pasovaly.
Box se standardně skládá ze dvou stolečků IKEA LACK. Je sice možné celou sestavu umístit na třetí stoleček, ale zhorší se přístup k MMU2S jednotce a zásobníku.
Seznam plastových dílů pro tento krok:
První (spodní) stoleček sestavte standardně podle dodaného IKEA návodu.
Do předních rohových dílů a pantů zasuňte neodymové magnety. Dbejte na správnou orientaci magnetů. Je třeba, aby se magnety přitahovaly. Panty zajistěte šrouby M3x30. Rohové díly zarovnejte pomocí montážních výstupků s hranou stolečku a přišroubujte je vruty 6 x 30 mm.
Přišroubujte všechny 4 nohy z druhého IKEA stolečku k tištěným dílům pomocí dvou bočních vrutů 5 x 20 mm.
Je třeba, abyste se podle plánovaného využití zakrytované tiskárny rozhodli, zda napájecí zdroj přesunete mimo tiskárnu (ven z boxu) anebo zda zdroj ponecháte na tiskárně (uvnitř boxu). Jestliže neplánujete spouštět dlouhé tisky z materiálů, které se tisknou na vyšší teploty (ASA, ABS, PETG), můžete zdroj ponechat na tiskárně a případně při tisku nechávat pootevřená přední dvířka. Pokud však budete tisknout na vyšší teploty, vyhřívaná podložka okolní vzduch uvnitř boxu ohřeje na přibližně 40 °C při okolní teplotě 27 °C. V takovém případě je vhodné umístit zdroj mimo vyhřívaný prostor boxu. Při dlouhodobém používání zdroje ve vysokých teplotách (nad 45 °C) může dojít ke zkrácení jeho životnosti. Na druhou stranu ponechání zdroje na tiskárně umožní snadnější demontáž tiskárny z boxu. Rozhodli jste se ponechat zdroj uvnitř boxu na tiskárně? Vynechte následující krok stavby a pokračujte dále. V opačném případě se držte návodu níže.
Postup a tištěné díly se liší v závislosti na typu zdroje vaší tiskárny.
Seznam plastových dílů pro tento krok:
Seznam plastových dílů pro vrchní desku:
V desce horního stolu potřebujeme zespodu (světle hnědý povrch) vyříznout otvor, pro volný pohyb PTFE trubičky mezi extruderem a MMU2S jednotkou. Ze spodní strany desky si tužkou naznačte obdélníkový otvor, který budete vyřezávat (viz obrázek). Poté pomocí pravítka a ostrého nože opakovanými řezy vyřízněte otvor. Ve vyřezávaném obdélníku si můžete udělat malý otvor, který vmáčknete dovnitř. Za tento otvor půjde obdélník snáze vyjmout. Nožem odřízněte papírovou voštinu a odstraňte ji. Na hranu nasaďte plastové krytky, které zabrání padání nečistot z vnitřního prostoru desky.
Seznam plastových dílů:
Sesaďte k sobě díly podpěrné nohy. Pohyblivá část pantu má v sobě výřez, do které v zavřeném stavu zapadá hlavička šroubu. Naopak pevná část pantu má na jedné straně otvor pro dva šrouby, zatímco na druhé je otvor pouze pro jeden šroub. Díra v pohyblivé části pantu tím pádem musí v zavřeném stavu lícovat s otvorem pro jeden šroub (viz foto výše). Spoj můžete zajistit vteřinovým lepidlem. Podpěrnou nohu přišroubujte z obou stran dvěma šrouby M3×10. Dbejte na správnou orientaci. Vybrání na šroub v noze musí směřovat proti jednomu otvoru v pevné části pantu. Podpěrnou nohu namontujeme později.
Seznam plastových dílů:
Dbejte na správnou orientaci desky. Vyříznutý otvor není ve středu desky. Hlídejte si přední hranu, která je od hrany desky vzdálená 170 mm.
Každý díl šroubovaný k vrchní desce je opatřen montážním výstupkem, který vám pomůže díl správně umístit a zarovnat s rohem desky. Před šroubováním doporučujeme díry předvrtat vrtákem ø 2 mm. Pro montáž použijte vruty 5×20 mm.
Na levý přední roh namontujte podpěrou nohu. Na pravý přední roh středící díl a do zadních rohů panty.
V plexisklu pro zadní stěnu boxu je třeba vytvořit otvory pro průchod PTFE trubiček. Jestliže nemáte v zadním plexiskle díry již vyříznuté, je potřeba je vyvrtat. Středy otvorů jsou 320 mm od spodní hrany plexiskla a horizontálně jsou umístěny ve středu plexiskla. Středy otvorů jsou od sebe vzdáleny 15 mm. Pro zajištění co nejmenšího odporu při posunu filamentu v PTFE trubičkách je potřeba vyvrtat díry ø 10 mm (menší díra není dostatečná a mohlo by při odklápění vrchního víka docházet k zasekávání a deformaci PTFE trubiček). Nejprve si lihovým fixem naznačte středy otvorů. Poté všechny otvory opatrně a pomalu vyvrtejte vrtákem ø 2 mm. Postupně otvory zvětšujte většími a většími vrtáky až na ø 10 mm. Při vrtání mějte plexisklo položené na pevné dřevěné podložce, abyste zamezili jeho prasknutí.
Seznam plastových dílů:
Rám tvaru “U” je masivní, aby byla zajištěná pevnost konstrukce. V levé straně rámu je přihrádka pro podpěrnou nohu a v pravé části vznikne praktický prostor pro uschování základního nářadí.
Do předních rohů a pantů vložte neodymové magnety a sešroubujte rohový díl s pantem šroubem M3×30. Poté sesaďte zbývající díly “U” rámu podle fotografie. Boční díly jsou spojeny čtyřmi šrouby M3×30 mm a zadní díl je sešroubovaný šroubem M3×10 mm. Rám sešroubujte na zemi a poté ho umístěte vzhůru nohama. S rámem manipulujte opatrně, abyste tištěné díly nepoškodili.
Seznam plastových dílů:
Pokud máte plexiskla rozměrů 440×440mm, nasuňte do “U” rámu distanční výtisky, které prodlouží výšku plexiskla. Pokud máte nová plexiskla rozměrů 440×473 mm, distanční výtisky nebudete potřebovat. Zadní a boční plexiskla zasuňte mezi nohy horního stolečku. Zadní plexisklo orientujte tak, aby otvory pro PTFE trubičky byly v horní části. Nakonec opatrně nasaďte “U” rám na vrch boxu. Každý rohový díl přišroubujte jedním vrutem 6×50mm shora (volitelně je možné rám přišroubovat i zevnitř vždy dvěma vruty 5×20 mm k noze stolečku).
Zasuňte podpěrnou nohu do otvoru v levém horním rohu a vrchní desku položte na box. Z boku v zadních rozích jsou je otvor, skrz který zašroubujte šroub M3x18mm. Poté víko otevřete a zašroubujte opět stejné šrouby M3x18mm do pantu ještě z vnitřní strany.
Seznam plastových dílů:
Na plexiskla dvířek nasaďte distanční výtisky a poté dvířka vsuňte do pantů. V případě potřeby lze distanční výtisky, panty a plexiskla zajistit vteřinovým lepidlem.
Seznam plastových dílů:
Vyměňte dva prostřední boční tištěné díly na zásobníku (s-buffer-spacer) za nové díly, které mají otvor pro přišroubování zásobníku. Poté zásobník umístěte do středu vrchní desky a jeho zadní hranu zarovnejte se zadní hranou desky stolu. Protáhněte PTFE trubičky skrz zadní plexisklo dovnitř boxu v pořadí dle fotografie.
Držák filamentů se skládá ze tří kusů. Umístěte je 20 mm od přední hrany stolu a poté díly přišroubujte šesti vruty 5×20 mm. Do středu válcových držáků cívek vložte hliníkové trubičky z původních držáků cívek.
Kabely vyhřívané podložky mohou narážet do plexiskla v zadní části boxu. Tomu můžete předejít výměnou tištěného krytu za alternativní s výstupem kabelů pod úhlem 60°.
Tiskárnu umístěte tak, aby hrana krytu displeje tiskárny tvořila doraz pro dvířka. Odklopte vrchní víko a prostrčte PTFE trubičky skrz otvory v zadním plexiskle ve stejném pořadí v jakém vystupují z MMU2S jednotky. PTFE trubičky zkraťte nožem o 115 mm. Dejte pozor, abyste trubičky při manipulaci nezdeformovali. Jejich nová délka bude po seříznutí 535 mm. Poté trubičky zasuňte do zásobníku v pořadí jak vidíte na fotografii a pojistěte je proti vysunutí šroubky. Dejte pozor, aby při zavírání víka nenarážela podpěrná noha do tiskárny.
Seznam plastových dílů:
Prostrčte napájecí kabel pod pravou zadní nohou vrchního stolečku skrz připravený otvor a kabel připojte do tiskárny
Průchodku opatrně ohněte v půli a vložte do ní napájecí kabel.
Filamenty do zásobníku zaveďte v pořadí, jak vidíte na fotografii. Při nedodržení pořadí nebude korespondovat číslo filamentu na držáku a číslem filamentu v MMU2S jednotce.
Gratulujeme, box je hotový! Nyní už je pouze nutné najít pro něj vhodné umístění a máme hotovo.
Najděte si vhodné místo pro MMU2S box a umístěte ho minimálně 15cm od zdi. Tím předejdete deformaci trubiček při otevírání vrchního víka. Připojte napájecí kabel do elektřiny a můžete začít tisknout. Jak nejspíš víte, MMU2S jednotka se mimo jiné skvěle hodí i pro tisk z rozpustného podpěrného materiálu. Tyto materiály (např. PVA+ či BVOH) jsou ale silně hydroskopické. Proto je třeba ho i během tisku chránit před vzdušnou vlhkostí. Připravujeme proto i návod na stavbu dryboxu, který si vyrobíte jednoduše i v domácích podmínkách.
Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od
10 990 Kč