3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (3D model) vytváří fyzický model.
Je to proces additivní, to znamená, že se materiál přidává. Narozdíl od obráběcích strojů, kde se z celistvého bloku materiál odebírá, až zbyde jen požadovaný tvar.
Nejpoužívanější technologie, FDM, funguje velice jednoduše. Objekt vzniká vrstvu po vrstvě natavováním tenkého proužku plastového materiálu. Představte si, že váš model rozkrájíte na plátky jako bramboru na chipsy, a poté každý z řezů nakreslíte pistolí na tavné lepidlo. Žádná raketová věda.
Už od roku 2009 navrhuji a stavím 3D tiskárny. Všechna moje práce v této oblasti je Open Source (volně dostupná pro jakékoli použití) pod projektem RepRap. Moje tiskárny se umí částečně replikovat, tzn. tisknout součástky na další tiskárny, a taky tak činí. Po celém světě jsou desítky tisíc tiskáren, co nesou moje jméno.
O 3D tisku přednáším po celém světě a baví mě ten pocit ukazovat lidem technologie, o kterých se jím nezdálo ani v těch nejhlubších snech. O to větší zábava to je, když jim ukážu, že si tiskárnu můžou snadno postavit doma.
3D tisk je velice žhavé téma v mediích, a z toho pramenní snaha objevit seznace. Většinou media něco přikrášlí a strhne se ohromný humbuk.
Poslední dobou dostávám hodně uštěpačných poznámek k 3D tisku zbraní. Na jednu stranu mě to mrzí, že lidi získávají strach z tak úžasné technologie, jako je 3D tisk, ale na druhou stranu je skvělé, jak moc lidí se o 3D tisku dozví. Na mě teď je, abych vysvětlil, proč se není čeho bát.
Jsou zde tři hlavní otázky:
Tady celá kauza začala. USA je země, kde je nelegální prodávat Kinder vajíčko, ale ve Walmartu (obdoba našeho Tesca) si koupíte zbraň. Například můžete koupit všechny součástky na útočnou pušku AR-15 online, a to dokonce bez jakékoliv prověrky. Tedy až na jednu část zvanou "lower reciever", která nese sériové číslo a je registrovaná. Jenže lower reciever zrovna nic moc nedělá a jen drží pohromadě pár součástí. Právě tuhle součástku lidi už desítky let vyrábí svépomocí na domácích CNC. Dle ústavy na to má v USA každý právo. Nedávno ji však někdo vytiskl a média kolem toho začala šílet.
Kdekoliv v civilizovaném světě součásti pušky tak snadno nezakoupíte, a pokud je seženete nelegálně, koupíte rovnou celou pušku.Dali byste do plastové hlavně náboj a vystřelili? Ne? Já taky ne. Hlavní humbuk byl kolem toho, že se prý taková zbraň nechá pronést detektorem kovů. To je asi pravda, ale náboje nepronesete.
Po celém světě jsou miliony nástrojů, na kterých se nechá zbraň vyrobit daleko jednodušeji a dokonce plně funkční. Jmenuje se soustruh a pravděpodobně jeden máte na své chalupě. Můžete pracovat i plastovými polymery, které by teoreticky i výstřel vydržely. "Já bych ty soustruhy zakázal."
Nedávno se objevila i celokovová zbraň vyrobená metodou 3D tisku, která se nazývá DMLS. Nedá se však pronést detektorem kovu a výroba stojí jako malé rodinné auto.
Obojí je v plenkách a pořádně nefunguje. U orgánů tisknete jenom skelet, na kterém pak zkoušíte pěstovat kmenové buňky. Vytistěná budova bez armatury se vám zase lehce zhroutí...