Josef Průša

Blog Josefa Průši v češtině najdete nově na https://blog.prusa3d.com/cs/

3D tištěné mašinky velikosti H0 (1:87), 2. část: Vlaky a budovy

06. 09. 2019 | by Jakub Kočí

V minulém díle jsme si ukázali základní tvorbu krajiny modelové železnice. Ale mít kolejiště bez vláčků, budov, lidí a dalších detailů? To přece není žádná zábava! Pojďme si na několika skvělých modelech ukázat, jak se dá takové kolejiště vyšperkovat za pomoci 3D tisku.

3D tištěné vozy

Mašinky jsou to nejdůležitější na celém modelu. Je jedno, jestli máte položené pouze samotné koleje či už děláte ty nejdrobnější krajinné detaily, vždy budou na celém modelu nejdůležitější právě vláčky. Většina lidí (včetně nás) je natolik nedočkavá, že si zprovozní kolejiště ještě před dokončením krajiny (to je navíc nezbytné pro ověření funkčnosti elektroniky). Proč taky ne, vždyť mašinky nám mohou dělat radost i na holém kolejišti. Abychom ukojili naše touhy, vytiskli jsme si několik modelů lokomotiv a vagonů, z nichž některé jsou tištěné na naší Original Prusa SL1 tiskárně, jiné jsou vytvořené na Original Prusa i3 MK3S tiskárnách. Pojďme si představit jednotlivé modely se stručnými návody, jak je tisknout:

 

Lokomotiva řady 742 ze hry Mashinky

Hned první a nejdetailněji provedený model je v České republice často používaná lokomotiva řady 742, tzv. Kocour. Model pochází ze skvělé hry Mashinky od Jana Zeleného. Jedná se o strategii, ve které si hráči budují své vlastní železniční impérium. Detailní provedení lokomotivy znemožňuje její tisk v měřítku 1:87 na klasických FFF/FDM tiskárnách, je nutné použít detailnější technologie MSLA tisku. Nám se nejlépe osvědčilo použití Original Prusa SL1 tiskárny a resinu Prusa Orange při vrstvě 0,05mm. Model je tisknutelný jako statická verze/vagon, ale poskytuje dostatek prostoru pro osazení elektronikou.

Lokomotiva 742 je naštěstí dostatečně krátká, aby se jednotlivé díly pohodlně vešly do tiskové oblasti. Části modelu je dobré tisknout vcelku, pokud je rozdělíte na více kusů a slepíte později, riskujete nehezký vzhled a více práce s dodatečnou úpravou kvůli viditelnému lepenému spoji.

Při tvorbě podpěr není dobré volit automatické generování bodů. Místo toho doporučujeme využít manuální úpravy a jednotlivé body si umístit dle potřeby. Tak budete mít jistotu, že jsou opravdu podepřené všechny převislé díly, a naopak vám nevzniknou zbytečné podpěry na místech, která podepřít nepotřebují. Předně důležité je důkladně podepřít všechny hrany pevných částí objektu, aby se vám nezkroutily či neodtrhly. Pro drobné a tenké díly použijte podpěry s průměrem hrotu 0,3mm či menší (odstranění vytisknutých podpěr s průměrem 0,4mm může poškodit detailní části). Pokud si nejste jisti, zkuste se inspirovat naším modelem (viz foto). Kola je důležité vytisknout kolmo k tiskové platformě – tak si zajistíte jejich perfektní kulatý tvar.

Po vytisknutí model umyjeme v isopropyl alkoholu, ale nevytvrzujeme! Nejprve velice opatrně odstraníme všechny podpěry (je dobré použít skalpel či ostrý nožík), až pak objekt vytvrdíme pod UV zářením. Zbytky podpěr opatrně zabrousíme jemným pilníkem či smirkovým papírem a ozkoušíme, jestli na sebe všechny díly pasují. Pokud ano, můžeme postoupit k sestavení a barvení modelu. Lokomotiva 742 bývá v různých barevných variantách, my jsme zvolili červenou s béžovým pruhem.

„Kocour“ je konečně hotový a připravený k umístění na trať. Posuďte sami, že hotová lokomotiva vypadá opravdu realisticky – za perfektní model děkujeme grafikovi Tomáši Krákorovi, stejně tak i Janu Zelenému a jeho hře Mashinky.

Model najdete ke stažení zde: https://www.prusaprinters.org/prints/5478-locomotive-742-h0

Nákladní vůz EAS

Samotná lokomotiva je sice hezká, ale slušely by jí také nějaké vagony. Pojďme si vytisknout nákladní vozy typu EAS, rovněž často používané v nákladní dopravě na českých železnicích, například pro přepravu uhlí či dřeva. Tento model je podstatně snadněji tisknutelný díky menšímu počtu detailů. Opět se při vhodném natočení vejde celý do tiskové oblasti, korbu je vhodné tisknout vzhůru nohama. Podvozky a kola tiskneme zvlášť, kolmo k tiskové platformě. Tak docílíme, že budou kola perfektně kulatá a vagon nebude vypadávat z kolejí. Pokud si nepřejete tisknout kola, můžete samozřejmě použít klasická kupovaná. Složení modelu je velice intuitivní, stačí vám pouze vhodná spřáhla a pár kapek lepidla. Vozy typu eas jsou obvykle nabarvené červeně, většinou jsou však výrazně zkorodované a špinavé od nákladu.

Díky menšímu množství detailů se dá vůz vytisknout nejen na Original Prusa SL1, ale i na Original Prusa i3 MK3s. Je však potřeba použít 0,25mm trysku a počítat s tím, že se některé detaily vytisknou špatně či vůbec.

Model najdete ke stažení zde: https://www.prusaprinters.org/prints/5476-eas-freight-wagon-h0

Motorový vůz 810

Nákladní vlak již máme připraven, ale čím budeme přepravovat cestující? Čím jiným, než legendárním „motorákem“, opět hojně používaným na českých železnicích. Tentokrát jsme pro vás vytvořili dvě varianty: pouhý vůz bez motoru (postačí vám 2 spřáhla a 2 nápravy, pokud si nechcete tisknout vlastní) a hnanou jednotku s připraveným vybráním pro pojezd značky Bramos (http://www.pojezdypg.cz/index.php?id=pojezd-pro-motorovy-vuz-m1520-810-h0.)

Tento model má opět více detailů i drobných dílů, doporučujeme ho vytisknout na Original Prusa SL1 tiskárně. Postup pro tvorbu podpěr a tisk je stejný jako u lokomotivy 742. I zde zvolte tloušťku podpěr podle míry detailu, manuálně umístěte podpěry a tiskněte s 0,05mm vrstvami. Okna pak vytiskněte z čirého resinu, plochou stranou přiloženou na tiskovou platformu (nepoužívejte podpěry ani podložku).

Po vytisknutí všechny díly omyjte v isopropyl alkoholu, ale nevytvrzujte! Opatrně odstraňte podpěry skalpelem či jemným nožíkem, až pak díly vytvrďte pod UV zářením. Zbruste všechny zbytky podpěr a ozkoušejte, zda do sebe díly pasují tak, jak mají. Okna potom rovnoměrně zbruste namočeným jemným smirkovým papírem (hrubost 1500 a jemnější) a nalakujte bezbarvým lesklým lakem. Tak dosáhnete dostatečné průhlednosti, aby byl dobře vidět i interiér vozu. Jednotlivé díly nabarvěte dřív, než vsadíte okna dovnitř a slepíte vše dohromady. Klasické zbarvení motorového vozu 810 je kombinace červené a béžové barvy, renovované vozy jsou modrobílé.

Model najdete ke stažení zde: https://www.prusaprinters.org/prints/5477-motorized-carriage-810-h0

Vozy a lokomotivy pro FFF 3D tisk

Je nám jasné, že spousta z vás nemá k dispozici SL1 tiskárnu a ráda by použila také svoji Original Prusa i3 tiskárnu. Nezoufejte, našli jsme pro vás i modely navržené pro FFF 3D tisk (a použitelné i pro MSLA tiskárny). Jejich tisk je celkem jednoduchý, intuitivní. Všechny vystavené modely se dají vytisknout s 0,4mm tryskou při vrstvě 0,15mm.

Vystavené modely jsou ke stažení zde:

Steam Locomotive T3 scale “0”: 
https://www.thingiverse.com/thing:1069482

T334 – diesel train engine – H0 (1:87) scale model:
https://www.prusaprinters.org/prints/5500

Cement train car – H0 scale (1:87):
https://www.prusaprinters.org/prints/5503

H0 scale old time baggage train car:
https://www.prusaprinters.org/prints/5501

Old railway passenger wagon in scale H0: 
https://www.thingiverse.com/thing:1112510

Old tank car 1:87 (H0): 
https://www.thingiverse.com/thing:3199283

Russian Passenger Car – Scale H0: 
https://www.thingiverse.com/thing:2742465

SZHD/RZHD boxcar 1:87 (H0):
https://www.prusaprinters.org/prints/5512

 

Budovy a detaily

Vláčky máme vytištěné, je na čase vytisknout statické modely. Hovoříme o lidech, budovách, autech, nábytku a nepřeberném množství dalších modelů nezbytných pro autentický vzhled železničního modelu. Výhodou velkých statických modelů (budov) je fakt, že je lze ve většině případů vytisknout na klasických FFF/FDM tiskárnách, aniž bychom zaznamenali dramatický pokles kvality tisku. Naše budovy jsou vytisknuté z Prusamentu PLA Galaxy silver 0,4mm tryskou při vrstvě 0,15mm (Na barvě filamentu obvykle nezáleží, vše se bude dodatečně barvit. Při vhodném nanášení barvy však může stříbrná barva imitovat betonové spáry mezi cihlami apod.). Všechny modely jsou ke stažení na thingiverse či prusaprinters:

Girder Bridge: 
https://www.thingiverse.com/thing:3463147

Cattle shed: 
https://www.thingiverse.com/thing:3270540

Miner’s house – Bergarbeiterhaus: 
https://www.thingiverse.com/thing:3091884

H0/HO Coal Bunkers / Kohlebansen / Lagerplatz: 
https://www.prusaprinters.org/prints/5489

H0 model train platform: 
https://www.thingiverse.com/thing:2656062

H0 Train station model: 
https://www.prusaprinters.org/print/5470/

 

S drobnými modely je to trochu složitější. Jemné detaily, jako jsou lidské postavy, nábytek, lampy a spousta dalších objektů nezbytných pro autentičnost krajiny je potřeba vytisknout na SLA tiskárnách. I zde jsme připravili několik modelů volně dostupných na internetu:

Customizable woman with coat 1/87 scale (H0): 
https://www.thingiverse.com/thing:2863048

Customizable woman with long coat 1/87 scale (H0) – selfie: 
https://www.thingiverse.com/thing:3063503

Bike H0 / HO scale (work in progress!): 
https://www.thingiverse.com/thing:3131722
(Kolo je dobré rozšířit do stran o 20%, aby se vytiskly všechny detaily. Hroty podpěr by neměly být širší než 0,2mm.)

Canoe H0 scale remix: 
https://www.thingiverse.com/thing:2993121

Sawhorse H0 scale: 
https://www.thingiverse.com/thing:2993130

Outdoor furniture set H0 scale: 
https://www.thingiverse.com/thing:2994789

Park bench set H0 scale: 
https://www.thingiverse.com/thing:2998944

Playground H0/HO scale: 
https://www.thingiverse.com/thing:3067351

HO scale container 20ft (piko-compatible): 
https://www.thingiverse.com/thing:3372971

Tree: 
https://www.thingiverse.com/thing:1196196

 

Jak je vidět, modelů je k dispozici opravdu hodně. Stačí si jen vybrat ty správné a vhodně je nakombinovat. Žádný model vám nevyhovuje? Nevadí, zkuste si nějaký vymodelovat a pochlubte se nám svojí prací. Nakonec sami uvidíte, že 3D tiskem dílů pro modelovou železnici nejen ušetříte, ale navíc vám hotový projekt bude dělat mnohem větší radost právě proto, že si ho vyrobíte sami.


Originální 3D tiskárna Prusa i3

Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od 10 990 Kč

Průša 3D tiskárny na faceboku