Josef Průša

Dalších 15 tipů na tisk užitečných 3D modelů v době pandemie (vyhlášení 2. fáze designérské soutěže)

10. 04. 2020 | by Ondřej Stříteský

Vyhlášení druhého kola designerské soutěže (10. 4. 2020)

Do druhého kola soutěže od 29. března do 7. dubna přibylo dalších 300 modelů. Celkem je v soutěži přihlášeno již přes 1 000 vašich nápadů.

 

Výherce 3D tiskárny Original Prusa i3 MK3S

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

 

Šťastným výhercem tohoto druhého soutěžního kola se stává uživatel Creative MinerX se svým modelem Hexa Dowel Puzzle. Jedná se o hlavolam s cílem poskládat dvanáct šestiúhelníků, které jsou mezi sebou propojené třinácti válcovými kolíky. To vše se musí vejít do výšky středové tyče stojánku. Ačkoliv se na první pohled může zdát řešení snadné, věřte, že vám jistě dá zabrat. Součástí hlavolamu je i praktický obal, který zabrání ztrátě jednotlivých dílů. Za shlédnutí stojí i ostatní modely autora, mezi kterými najdete další výzvy na přemýšlení. Výherci děkujeme a gratulujeme.

 

Dalších 15 nových tipů na tisk užitečných 3D modelů v době pandemie

Jak již je zvykem, vyzdvihneme i podle nás další zdařilé modely, které nás při vyhodnocování zaujaly. Není žádnou tajností, že právě tyto modely mají velmi dobře nakročeno k některé výhře ve třetím kole. Pro přehlednost jsme modely rozdělili do tří tematických kategorií:

Předměty každodenní potřeby

POMŮCKA NA PEČENÍ KAISEREK

Nechce se vám každý den chodit do obchodu pro pečivo? S tímto razítkem si můžete snadno péci výborné čerstvé kaiserky každý den.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

ELEGANTNÍ MINI SPONA NA UZAVŘENÍ SÁČKU

Spona je tištěná jako jeden kus a nevyžaduje žádné skládání a žádný spojovací materiál. Funguje na principu vačky, kdy se pohybem páčky čelisti sevřou. Na profilu autora najdete i větší verzi tohoto modelu.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

KAPSLE S TEKUTÝM MÝDLEM

Jednorázová tobolka, do které se zatisknou 2 ml tekutého mýdla. Můžete si ji vzít kamkoliv s sebou a omezit tak kontakt s dávkovači mýdla na veřejných místech. Jedná se o naprosto nevídaný nápad. Vyzkoušejte sami a podělte se o zkušenost v komentářích u modelu.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

 

Interaktivní hračky

STAVEBNICE – 3D TISK A KARTON

Modulární stavebnicový systém pro spojování kartonových kousků všemi možnými způsoby. Zapojte fantazii a postavte s vašimi dětmi auto, pevnost, stolní hru a další.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

RODINNÁ HRA

Zahrajte si s rodinou hru na principu známé televizní soutěže „Co na to Češi“. Hra obsahuje 20 předpřipravených soutěžních otázek (v anglickém jazyce). Do poskytnuté šablony si však můžete vytvořit i vlastní otázky.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

STRATEGICKÁ DESKOVÁ HRA PRO DVA HRÁČE

Skvělá a návyková abstraktně strategická desková hra pro dva hráče, ve které každý hráč převezme kontrolu nad svými hmyzími jednotkami a bude se snažit dobýt královnu protihráče.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

HRAČKA S PAMLSKY PRO PSY A KOČKY

Nezapomínejte na vaše domácí mazlíčky. Naplňte toto vajíčko oblíbenými pamlsky a jak s ním bude zvíře pohybovat, postupně z něj budou vypadávat. Chrastění pamlsků láká zvíře k neustálé hře. Vypadávající množství pamlsků je možné regulovat.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

KOMPAKTNÍ SADA NA ŠACHY

Miniaturní sada obsahuje hrací pole a všechny figurky. Pro maximální kompaktnost jsou figurky důmyslně poskládané do sebe.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

 

Učební pomůcky

MECHANICKÁ KALKULAČKA

Došla vám v karanténě baterie v kalkulačce? Zde je řešení! Postavte si tento mechanický kalkulátor, který zvládá sčítat a odečítat. Model je založen na Pascalově kalkulátoru z roku 1642.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

PYTHAGOROVA VĚTA NÁZORNĚ

Demonstrace vztahu mezi délkami stran v pravoúhlém trojúhelníku. Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou pravoúhlého trojúhelníku je roven součtu obsahu čtverců nad jeho odvěsnami.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

NÁZORNÉ ROZKLÁDÁNÍ ČÍSEL DO DESETI

Žákovi pomůže pochopit rozložení čísel od dvou do deseti na různé součty.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

VZDĚLÁVACÍ HRA O DIAGNOSTICE COVID-19

Rozsáhlá a propracovaná hra, která děti zábavnou formou naučí základní principy dvou běžných metod testování virové infekce.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

ODPOČÍTÁVÁČ ČASU NA MYTÍ RUKOU

Naučte děti si mýt ruce dostatečně dlouhou dobu. Umístěte velrybu na kraj umyvadla a do ocasu nalijte vodu. Velryba bude chrlit vodu a plavat po dobu přibližně 25 vteřin.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

DĚTSKÁ STAVEBNICE 3D TISKÁRNY

Chcete, aby jednou bylo vaše dítě zkušeným 3D tiskařem jako jste vy? Mezi jeho hračkami by rozhodně neměla chybět tato stavebnice tiskárny! 🙂

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

 

Věříme, že vám designování a 3D tisk zpříjemňuje náročné časy během pandemie. Jestliže se vám nějaký model líbí a nebo jste si ho dokonce už i vytiskli, dejte prosím vědět autorovi v komentářích na detailu Modelu. Zpětná vazba je pro autory velmi motivující a často je i jedním z důvodů, proč autoři své modely veřejně sdílejí.

Na konec vás chceme ještě jednou vyzvat k účasti ve třetím a již posledním kole této soutěže na téma Předměty denní potřeby pro život v době pandemie. Za dalších deset dnů budeme krom hlavního výherce 3D tiskárny Original Prusa i3 MK3S odměňovat mnoho dalších z vás. Rozdáme celkem 25 kg Prusamentu. Modely můžete do soutěže přidávat až do 17.4. 2020 23:59 UTC.

Gratulujeme výherci, děkujeme všem zúčastněným a přejeme mnoho štěstí v dalším kole.

 


Vyhlášení prvníko kola designerské soutěže (1. 4. 2020)

Deset dnů od ohlášení bleskové designerské soutěže na téma: Předměty denní potřeby pro život v době pandemie je za námi a nastal čas na vyhodnocení prvního kola a oznámení výsledků společně s výhercem. Připravili jsme pro vás navíc výběr celé řady modelů, které mohou být užitečné nejen v době pandemie a karantény. Některé modely vám usnadní život, jiné vám ho zase zpestří a s některými se třeba i něco nového naučíte. Jsme nadšení z velké spousty nápadů, pomůcek a vychytávek, které jste do soutěže přihlásili – celkem jich je přes 700! To je za deset dní naprosto neuvěřitelný počet a opět jste přesvědčili nejen nás, že vaše kreativita nezná mezí!

V době, kdy po celém světě vládne velký nedostatek ochranných pomůcek, ze sebe 3D tiskařská komunita vydává to nejlepší a snaží se pomoct tam, kde je to nejvíce potřeba. Mnoho z vás tiskne ochranné obličejové štíty a zkoušíte i další ochranné pomůcky. Více jsme se jim věnovali v tomto článku, kde zároveň vysvětlujeme rizika domácího 3D tisku respirátorů. V České republice navíc byla, jako v jedné z mála zemí, zavedena povinnost nosit roušky a díky tomu vznikla celá řada modelů, které usnadňují jejich nošení a dokonce i domácí výrobu. Je dost možné, že podobná nařízení budou přibývat po celém světě, proto jsme se rozhodli zařadit mezi tipy i tyto předměty.

Výherce 3D tiskárny Original Prusa i3 MK3S – JiVo

Po náročném výběru jednoho modelu z desítek kandidátů jsme se rozhodli ocenit autora modelu Face Mask Pozicer. Jedná se o malou, velmi praktickou a funkční věc, kterou ocení mnoho z nás ať už při nošení dioptrických nebo slunečních brýlí. Možná sami znáte ten nepříjemný pocit při nošení roušky, kdy se vám při každém výdechu zamlží brýle od vzduchu proudícího okolo nosu směrem nahoru. Tato skvělá vychytávka vám nepříjemnost vyřeší! Nasaďte model na roušku libovolného typu (látkovou či papírovou) a sami vyzkoušejte rozdíl. Tisk je velmi rychlý a vystačíte si s opravdu malým množstvím materiálu. Dejte jich tedy tisknout rovnou plnou tiskovou podložku a obdarujte své okolí. Autorovi modelu děkujeme a gratulujeme k výhře.

Tipy na další užitečné 3D modely v době pandemie

Za zmínku stojí i další modely, které nás zaujaly. Třeba některý z nich vyhraje druhé kolo 🙂 Pro přehlednost jsme je rozdělili do tří tematických kategorií:

Předměty každodenní potřeby

ZAKLADAČ PRO ROUŠKU

Pokud se rozhodnete ušít si doma vlastní roušku, určitě oceníte tento šikovný zakladač tkalounu. Znatelně zjednodušší a zrychlí práci. V České republice jde aktuálně o jeden z nejpopulárnějších 3D modelů vůbec.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

ORGANIZÉR LÉKŮ

Senioři jsou nejohroženější skupinou a podle všech doporučení bychom je měli navštěvovat co nejméně, abychom snížili riziko nákazy. Tento organizér léků na celý týden vám dovolí připravit léky dopředu tak, aby si je vaše babička nebo dědeček nespletli a nezapomněli na ně.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

UNIVERZÁLNÍ NÁSTAVEC NA KLIKU

Nástavců, které usnadňují otevření dveří předloktím je celá řada. Tento konkrétní má ale tu výhodu, že k jeho montáži nejsou třeba žádné šrouby, rychle se tiskne a je velmi univerzální.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

HÁK NA OVLÁDÁNÍ DVEŘÍ

Skvěle vymyšlený hák, který můžete v případě potřeby zasunout do pouzdra a ochránit ho před kontaminací. Jinak samozřejmě pomůže k obsluze dveří, výtahu a dalších věcí bez doteku ruky.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

POUZDRO NA PŘEDÁVÁNÍ HOTOVOSTI

Většina odborníků doporučuje využívat v současné situaci bezhotovostních plateb. Pokud se ale předávání hotovosti nemůžete vyhnout (například chcete dát dýško poslíčkovi), můžete si ke dveřím nebo do obchodu nainstalovat tento držák.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

DRŽÁK NA IGELITOVÉ RUKAVICE

Tato vychytávka se bude hodit všem pracovníkům v obchodech s pečivem, lahůdkami nebo v jiných podobných provozech. Umožní vám rychle sundat nebo nasadit jednorázovou rukavici, případně střídat rukavice podle zboží, které zrovna doplňujete.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

 

Interaktivní hračky

HLAVOLAM VE TVARU MÍČE

Perfektní hlavolam, který pobaví nejen vaše děti. Všechny dílky mají stejný radius jako vnější kruh – správné řešení je ale pouze jedno.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

FLITZPUCK 1 VS 1

U nás je tahle zábavná a rychlá hra známá také jako „pukec“ a zaručeně pobaví děti i dospělé. Vytisknout ji můžete celou, navíc potřebujete jen dvě krátké gumičky.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

KULIČKOVÁ (MARBLE) DRÁHA

Celá řada komponentů, ze kterých nakonec sestavíte fantastickou kuličkovou dráhu. Skvělé je, že vše je připraveno na 7mm kuličku, kterou najdete mj. i v pytlíčku náhradních součástek u stavebnice Original Prusa MK3S. 🙂 Velikost si samozřejmě ale můžete přizpůsobit.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

DOMINO

28dílná sada hry Domino (i s krabičkou) pro lidi se zrakovým postižením.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

PRUSAMENT FOTBÁLEK

Fantastický nápad na využití prázdné krabice od Prusamentu – předělejte ji na miniaturní stolní fotbálek!

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

3D TIŠTĚNÁ SADA PRO STOLNÍ TENIS

Další super nápad – kompletní sada na stolní tenis, kterou vytisknete včetně míčku. Samozřejmě, na žádnou profi hru to není, ale na domácí zabavení určitě postačí.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

 

 

Učební pomůcky

NÁZORNÉ POČÍTÁNÍ DO DESETI

Jednoduchá hra pro nejmenší, která prostřednictvím postaviček kočky a myši názorně učí sčítání a odečítání.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

MECHANICKÁ DEMONSTRACE TRIGONOMETRICKÝCH FUNKCÍ

Něco pro starší studenty – kompletní mechanická demonstrace jednotkové kružnice a odpovídajících trigonometrických funkcí.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

EDUKATIVNÍ HRA PRO NEJMENŠÍ

Jednoduchá hříčka, která vysvětlí nejmenším dětem, proč je tak důležité mýt si pořádně ruce.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

DOMINO NÁSOBENÍ

Najděte správný výsledek násobení a výsledek zkontrolujte tím, že mechanicky zapadne do zadání.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

MATH-MAGIC BOX

Hra pro jednoho nebo dva hráče, která učí násobilku.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG
 

NÁZORNÉ POČÍTÁNÍ

Názorná hra, kde každý model čísla zabírá takový počet mřížkových prostorů, jaká jeho hodnota.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

PUZZLE MAPA EVROPY

Dokážete poskládat mapu států Evropy? Můžete se pokusit i o hlavní města, která jsou naznačená tečkou.

STÁHNOUT Z PRUSAPRINTERS.ORG

Uzávěrka druhého kola soutěže, opět s hlavní cenou Original Prusa i3 MK3S, se rychle blíží. Nahrávejte vaše modely do 7. 4. 2020. Pokud jste v prvním kole neuspěli, máte ještě pořád šanci v dalších dvou vyhodnocovacích kolech, při nichž budeme vybírat znovu. A to ze všech modelů nahraných od začátku soutěže. Pro více informací o soutěži se podívejte na náš článek. Ještě jednou děkujeme za všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme mnoho štěstí v příštích kolech.


Originální 3D tiskárna Prusa i3

Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od 19 990 Kč

Průša 3D tiskárny na faceboku