Není to tak dlouho, co jsme uvedli Original Prusa i3 MK2S a mnozí tehdy spekulovali, že nyní si bez problémů vystačíme bez výraznějších vylepšení klidně rok. Nicméně, MK2S upgradovala především prvky spojené se spolehlivostí a faktem tak je, že původní MK2 je tu s námi skoro rok a půl. A my už prostě dál nevydržíme tajit před vámi nové technologie, které jsme za tu dobu vyvinuli. Chceme neustále posouvat 3D tisk dopředu a tahle touha je prostě silnější než my.

Takže mi dovolte, abych vám představil poslední přírůstek do rodiny strojů od Prusa Research, Original Prusa i3 MK3 (.().). Na první pohled možná vypadá povědomě, ale ve skutečnosti jsou všechny její části nové a vylepšené. Zdání zkrátka někdy klame a tahle tiskárna nabízí spoustu fantastických novinek.

Osobně jsem nejpyšnější na to, že MK3 je pekelně chytrá! Už dlouho tvrdím, že tisková kvalita v FDM dosahuje svých limitů, zvláště v případě naší MK2/S, která se drží v čele žebříčků po celém světě už více než rok. Nyní tak přišel čas na to, abychom naši technologii udělali přístupnější pro běžné uživatele. Abychom toho dosáhli, přidali jsme do tiskárny řadu senzorů. Díky nim je obsluha tiskárny nejen jednodušší a příjemnější, ale dokážeme i úspěšně předcházet pokaženým tiskům.

Original Prusa i3 MK3

Original Prusa i3 MK3

Nové vlastnosti MK3

  • Senzor filamentu
  • Hlídání přívodu energie
  • Tichý větrák Noctua a senzory rychlosti otáček na větrácích
  • Termistor pro kontrolu teploty okolí elektroniky, P.I.N.D.A. 2 s termistorem
  • Nová základní deska EINSY RAMBo
  • Zvýšená rychlost tisku na 200+ mm/s
  • Ovladače Trinamic2130 s detekcí posunu vrstev a s podporou rychlejšího a tiššího tisku
  • Nová osa Y
  • Extruder s Bondtech podávacími kolečky
  • Magnetická vyhřívaná podložka MK52
  • Pružný tiskový plát se speciálním práškovým PEI povrchem
  • Kompatibilní s OctoPrint

Senzor filamentu

Senzor filamentu je jednou z technologií, které budou, respektive měly by být, součástí všech nových 3D tiskáren. Existuje několik způsobů, jak hlídat filament, například optické nebo mechanické přepínače. Ale my jsme zvolili LASERY. Náš optický encodér filamentu dokáže vedle samotné přítomnosti materiálu detekovat i jeho pohyb. To znamená, že dokážeme zjistit, že filament došel, zastavíme tisk a vyzveme uživatele ke vložení nové cívky. To je ale jen základ. Dokážeme totiž také detekovat zaseknutí filamentu, takže uživatel může po vychladnutí vyčistit trysku a pokračovat v tisku. Vedle toho máme ještě jeden způsob jak detekovat zaseknutý filament, ale o tom až za chvilku. Máme tu totiž ještě jednu věc, která dokáže zpříjemnit život – automatické natažení filamentu. Ve chvíli, kdy vložíte nový filament, tiskárna to pozná, nabídne jeho předehřátí a poté jej natáhne do hotendu.

Laser filament sensor detail

Detail senzoru filamentu

Laser filament sensor mounted on extruder

Laserový senzor filamentu zabudovaný v extruderu

Ochrana před výpadky proudu

Dalším skvělým vylepšením je ochrana proti výpadku proudu. Už se vám někdy stalo, že jste omylem zakopli o napájecí kabel a přišli jste o výsledek 20 hodinového tisku? MK3 vás zachrání! Tiskárna se dokáže kompletně zotavit ze ztráty přívodu elektrické energie. A nejlepší na tom je, že to dokáže bez baterií. Speciální senzor hlídá napětí a v případě přerušení okamžitě vypne vyhřívání podložky a zahřívání extruderu. V kondenzátorech přitom zůstane dostatek energie k tomu, aby zaparkoval tiskovou hlavu mimo výtisk. Podobně chytré řešení jsme zatím nikde neviděli. 🙂

Power panic

Ochrana proti výpadku proudu aktivována

Senzory otáček větráčků a Noctua

Dalším krokem ke zvýšení spolehlivosti tiskárny je přidání senzorů chladících větráčků. Jedním z dosavadních častých problémů bylo zaseknutí chlazení extruderu kusem filamentu a následné přehřátí trysky. O to, aby se podobná nehoda už nikdy nestala, se postarají senzory otáček na obou větráčcích, které dají uživateli včas vědět, že přichází problém. Ou, a zmínil jsem se, že jsme uzavřeli partnerství s Noctuou a chlazení trysky tak nově zajišťuje super tichý větráček od této firmy? 🙂

Noctua nozzle cooling fan and print cooling fan. Both can detect RPM.

Větráček trysky od Noctua tiskový větráček. Oba s detekcí RPM

Termistor pro elektroniku, P.I.N.D.A. 2 s termistorem

Klasická jednohlavová tiskárna je obvykle vybavena dvěma termistory. Jeden je na extruderu a druhý na vyhřívané podložce. My máme nyní o dva termistory navíc a integrace obou má velmi dobré důvody. První měří teplotu na elektronice a pomáhá nám předejít neplánovaným MINTEMP chybám při startu tisku v oblastech s 15 °C a nižšími (ano, někteří lidé toto opravdu dělají a dříve museli používat fén aby tiskárnu zahřáli). Tento termistor zároveň detekuje selhání desky nebo konektorů. Druhý termistor jsme vložili do sondy P.I.N.D.A. 2. Normální indukční senzory mají teplotní drift a odlišné teploty mohou způsobit spuštění sondy na různých výškách, to se projevovalo hlavně při střídání tisku z ABS a PLA, kde je odlišená teplota vyhřívané podložky. Nyní dokážeme tento nedostatek kompenzovat, takže můžete klidně nechat tiskárnu předehřátou po dobu několika hodin a první vrstva bude přesto vždy tam, kde má být.

P.I.N.D.A. 2 sensor with additional wire for embedded thermistor.

Senzor P.I.N.D.A. 2 s přidaným drátem pro integrovaný termistor

Základní deska EINSY RAMBo

Ve spolupráci s Ultimachine jsme vyvinuli novou základní desku EINSY (podle Einsteina) RAMBo. A mohu vám bez přehánění říct, že jde o nejlepší desku pro 3D tiskárny vůbec. Jedním z jejích nejlepších triků je schopnost monitorovat výkon, což nám umožní rozpoznat spálené pojistky. To je velmi důležité při debugování našich stavebnic. Ale to je jen začátek. Velkou peckou jsou drivery od firmy TRINAMIC! Nicméně nejde o provedení, které můžete znát z tichých driverů StepStick. Tentokrát je řeč o úplném využití všech vlastností, které jsou přístupné přes SPI. Abychom toho docílili, museli jsme přejít na 24V napájení. Jedině tak jsme mohli získat dostatek energie pro motory a vyhřívanou podložku. Bohužel to ale značně zkomplikovalo možnosti upgradu. Ale o tom až za chvíli.

New EINSY RAMBo codeveloped with Ultimachine

Nová EINSY RAMBo, vyvinutá ve spolupráci s Ultimachine

Drivery Trinamic2130 s detekcí posunu vrstev a s podporou rychlejšího a tiššího tisku

Drivery Trinamic2130 umožňují až absurdních 256 mikrokroků a při správném nastavení (pracovali jsme na něm přímo s Trinamicem) jsou extrémně tiché. Tak tiché, že jsme museli upgradovat na Noctua větráček abychom neprodukovali zbytečný hluk navíc. 🙂 Tedy, alespoň v tichém režimu. V normálním režimu, který je pořád tišší než 99 % tiskáren, zvládnou drivery detekovat ztracené kroky. To má velká pozitiva. Tiskárna totiž díky tomu může detekovat posunutí vrstev, provede rehome a bez problémů pokračuje dál v tisku! V tomto módu je rovněž k dispozici rychlejší tisk, a to až 200+mm/s. MK2S tiskne nejrychleji kolem 100 mm/s, což je sice velmi rychlé, ale nyní zvládneme ještě víc. Jak už jsem naznačoval výše, motor extruderu dokáže rozpoznat zaseknutí extruderu. Osy X a Y se nyní dokáží vrátit na výchozí pozici bez endstop přepínačů, takže jsme se mohli zbavit pár součástek, které mohly způsobovat poruchy nebo být špatně namontovány během sestavování stavebnice.

Trinamic2130 drive

Driver Trinamic2130

Už teď tu máme pořádný seznam elektronických vylepšení, ale přesto jsme teprve v polovině článku! Čekají vás ještě upgrady hardwaru!

Nová osa Y

Jednou z vlastností, o které jste nevíce žádali, bylo vylepšení tuhosti rámu. Proto představujeme kompletně přepracovanou osu Y z extrudovaného hliníku. Nyní tedy nabízíme stejnou tuhost rámu jako u jiných tiskáren a zároveň zachováváme elegantní vzhled našeho duralového rámu. Rám je zároveň optimalizován pro přidání 10 mm na ose Z, dohromady tedy umožňujeme výšku 210 mm.

New Y axis with aluminium extrusions

Nová osa Y

Extruder s podávacími kolečky Bondtech

Extruder jsme vylepšili originálními podávacími kolečky od firmy Bondtech. Stejné využíváme v našem Multi material upgradu a uchvátily nás natolik, že jsme se rozhodli použít je i zde. Jejich výhodou je, že vytlačují filament z obou stran, takže zvyšují sílu vytlačování a hlavně spolehlivost tisku, především u flexibilních filamentů. A když už jsme u extruderu – tiskový větráček nyní ochlazuje součástky z obou stran, což umožňuje zvýšit celkový výkon.

Bondtech extruder drive gears

Podávací kolečka Bondtech

Magnetická vyhřívaná podložka MK52

A teď se konečně dostáváme k největšímu lákadlu MK3. Naše vyhřívaná podložka MK42 sklízela spoustu chvály, hlavně díky svému PEI povrchu, který si poradil s většinou tisknutelných 3D materiálů. Jak ji vylepšit? Krokem, který se vyloženě nabízel, bylo udělat podložku vyjímatelnou a houževnatější. Čekal nás nejtěžší a nejdelší vývojový cyklus v dějinách Prusa Research, ale povedlo se. V nové magnetické podložce MK52 jsou ukryty vysokoteplotní magnety, které zvládnou udržet na místě speciální tiskové pláty z pružinové oceli s práškovým PEI povrchem. Problém byl, že možnost nanášení práškového PEI povrchu nebyla dosud vynalezena. 🙂

Removing PEI spring steel sheet from MK52 magnetic base

Nadzvihnutí PEI lisu z magnetické podložky MK52 je snadné

Pružný tiskový plát se speciálním práškovým PEI povrchem

Tím, že jsme nanesli PEI přímo na kov, jsme odstranili slabinu použití 3M lepidla. Když tryska narazí do povrchu, kov dokáže odvést teplo pryč a zamezit poškození povrchu. Při ohýbání materiálů, jako je ABS, se vyhnete vytváření bublin. Ocelové tiskové pláty je navíc nyní možné jednoduše vyměňovat, dokonce mezi tisky. Povrh plátu je trochu hrubší, což způsobuje matný povrch na spodní straně výtisků. Od té doby, co jsme tuto změnu zavedli na naší farmě (nyní je v ní více než 300 tiskáren), slyšíme na ní chválu ze všech stran. Jakmile se plát ochladí, části lze od sebe jednoduše odtrhnout a ty problematičtější lze oddělit prostým vyjmutím a ohnutím plátu.

Powder coated PEI steel sheet detail

Detail tiskového plátu s práškovým PEI povrchem

Hlavní moto Mark3 zní „chytrost a jednoduchost používání“. V době svého vydání nastavila MK2 nový standard v oblasti kvality tisku a i zde přicházíme s vylepšeními.

MK3 bude o trochu dražší než MK2S, ale věříme, že 19 990 korun je stále skvělá cena za všechny ty nové technologie, které nabízí. MK2S se navíc dočkala zlevnění o 3000 Kč a nyní vyjde jen na 15 990 korun.

A teď pojďme ke kompatibilitě. Po celém světě je momentálně přes 30 000 tiskáren MK2. V minulosti jsme nabízeli upgrade na nejnovější verze, kdo si ty tedy pořídil naši Prusa i3 2.85 mm, mohl tiskárnu vylepšit na MK1, poté MK2 a následně MK2S. Znáte nějakou jinou firmu, které by se o svoje produkty takto starala?

Bohužel, tentokrát tento úplný upgrade na MK3 není možný (a opravdu jsme se na to dlouho snažili přijít), a to hlavně kvůli novému rámu a přechodu na 24V. Opravdu jsme dělali vše, co bylo v našich silách, ale upgrade by v podstatě znamenal vyměnění všech částí.

Update (19. 10. 2017): Neustále nasloucháme vašim přáním a připomínkám a proto jsme se nakonec, navzdory našemu původnímu rozhodnutí, rozhodli, že vám i tentokrát nabídneme úplný upgrade z MK2/S na MK3. Jak jsme původně avizovali, cena za upgrade není zrovna nejnižší, protože je nutné vyměnit skoro všechny  komponenty a ze zbylých součástek si budete moct postavit skoro celou MK2. Ale možnost plného upgradu zůstala zachována, a to je podstatné.

Nicméně, vedle plného upgradu pro vás máme i ekonomičtějí řešení  – upgrade na MK2.5. Díky němu získáte ty nejžádanější nové vlastnosti, tedy magnetickou podložku s tiskovými pláty, nový extruder s Bondtech kolečky, dokonale tichý Noctua větráček a konečně i senzor filamentu a termistor na sondu P.I.N.D.A. 2. Prodejní cena upgrade z MK2 na MK2.5 je 4990 Kč s daní. Pokud jste si MK2S koupili méně než 30 dnů před tímto oznámením, můžete mít upgrade za 1990 Kč, pokud máte MK2/S už delší dobu, bude pro vás připraven upgrade za 3990 Kč. Sami vidíte, že jde o skutečně skvělou nabídku, ale magnetická podložka a vylepšený extruder jsou natolik užitečné, že je chceme rozšířit mezi komunitu co nejrychleji.

Update (19. 10. 2017): Slevové vouchery jsme rozeslali automaticky 18. října 2017. Pokud jste přesvědčeni, že jste měli voucher obdržet, ale nepřišel vám, zkontrolujte ještě před zkontaktováním naší podpory svou složku s nevyžádanou poštou (spamem).

Multi Material pro MK3 bude k dispozici krátce po uvedení tiskárny na trhu. Bude obsahovat i drobné vylepšení – senzory filamentu na všech 4 extruderech, což značně zvýší spolehlivost tisku. MK2/S verze Multi Materialu bude fungovat i na MK3, jenom si pak dokoupíte separátně filament senzory, které budou dostupné na eshopu, a vytisknete nové díly.

Kompatibilita s OctoPrint

P.S. Nová základní deska EINSY RAMBo má speciální rozhraní pro připojení Raspberry Pi Zero W. Vše pasuje do standardního case základní desky a deska je přes rozhraní i napájena. Přidání podpory OctoPrint pro naši tiskárnu tak nikdy nebylo jednodušší. Do budoucna plánujeme speciální distribuci, která vám umožní připojit se k Wi-Fi přes LCD rozhraní tiskárny.

 

EINSY RAMBo with Raspberry Pi Zero W

EINSY RAMBo s Raspberry Pi Zero W

 

Stavebnice Original Prusa i3 MK3 je dostupná k předobjednání na našem eshop za 19 990 Kč s daní a sestavená tiskárna za 26 990 Kč.

Update (19. 10. 2017): K dispozici jsou již i předobjednávky na upgrade z MK2/S na MK3 za 12 990 Kč s daní, na upgrade z MK2/S na MK2.5 za 4 990 Kč z daní a Multi Material upgrade pro MK3 za 8 990 Kč s daní.