Josef Průša

K čemu slouží nastavení perimeters?

18. 12. 2015

Přestože je nastavení perimeters poměrně jednoduché, mnoho lidí s ním stále zápasí. Někteří dokonce ani neví, proč by ho vůbec měli používat. Jak jste na tom vy? Jste s PERIMETERS obeznámeni?

Slic3r

Nastavení Perimeters se v programu Slic3r nachází pod záložkou Print setting v sekci Vertical shells.

Nastavené číslo v podstatě udává kolik vláken bude tvořit vytištěný vnější plášť objektu. Čím vyšší číslo, tím více vláken, a tím pádem i tlustší stěna. A čím tlustší stěna, tím větší spotřeba materiálu, a tím pádem i prodloužení doby tisku. Proč by se tedy vůbec někdo odhodlával k nastavení vyššího čísla perimeters?

Slicer_perimeters

 Slic3r / Plater / Print preview – PERIMETERS: 2; 3; 5; 7

Představte si, že budete potřebovat vytisknout šikmou plochu, která stoupá pod malým úhlem, a nebudete chtít použít žádnou vnitřní výplň či podpory, protože výsledný produkt bude zamýšlen jako dutý (např. u tisku vázy). Za těchto okolností se většinou při tisku vyskytne chyba. Vada spočívá v tom, že vrstevnice v horizontálním směru jsou nanášeny ve větší vzdálenosti, než přibývají ve směru vertikálním (průměr vlákna / výška vrstvy). Tryska je tak nucena nanášet jednotlivé vlákna do prázdna, a dojde k nepřesnostem či úplnému znehodnocení tisku. Pokud však nastavíme vyšší počet perimetrů, bude se tisknout stěna z více vláken a je větší šance, že se nanášená vlákna ukotví na předešlou vrstvu

Perimeters 3d

PERIMETERS: 2 vs. PERIMETERS:5
Úhel stoupání: 13°; Výška vrstvy: 0.2 mm

Je důležité si udělat cvičné tisky kritických oblastí a vyvodit tak optimální nastavení. Následující sekvence obrázků porovnává nastavení PERIMETERS: 2 a PERIMETERS: 5 za použití totožných modelů s různým úhlem zešikmění. V tomto případě (Materiál: PLA-D 1,75mm; Výška vrstvy: 0.20 mm; Rozměr modelu: 30 x 30 mm) je vidět, že nastavení PERIMETERS: 2 lze pro celistvou plochu použít až od úhlu 35°, kdežto PERIMETERS: 5 mohou být s klidným svědomím použity už od 20°. Mějte na paměti, že šikminy tohoto modelu byly tištěny přímou – rovnou drahou trysky. Pro zakřivené povrchy by se nastavení PERIMETERS chovalo odlišně.

Perimeters 2 Slanting

PERIMETERS: 2

Perimeters 5 Slanting

PERIMETERS: 5

Perimeters curved face

Defekty vzniklé při tisku zakřivených povrchů.

CO POUŽÍVÁME MY

V našem Prusa3D balíčku ovladačů je program Slic3r přednastaven na použití PERIMETERS: 2 pro výšku tisknutelné vrstvy 0,2 mm a více perimetrů při tisku tenčích vrstev. To zajišťuje nejlepší poměr mezi rychlostí a kvalitou tisku pro většinu tisknutých objektů. Nastavili jsme Slic3r na tisk ve směru zevnitř ven, aby spoj při změně vrstvy nebyl vidět. Ale s rostoucím počtem perimeters se případné chyby a přesnosti mohou hromadit.

Tento návod ukazuje nastavení perimeters pouze v programu Slic3r. Každý program na přípravu souborů .gcode nastavení perimeters řeší jinak. Zde je na ukázku printscreen programu Simplify, který v kritických místech dopočítá ztluštění stěny (zeleně). Totéž platí pro program Cura od Ultimaker. Bohužel Cura postrádá mnoho funkcí a má opravdu špatné uživatelské rozhraní ve srovnání s naším preferovaným Slic3rem.

Simplify

 

VIDEO-TIPY A TRIKY

Jak už bylo řečeno, nastavení perimetrů nevyřeší všechny problémy při tisku převisů. Další tipy na tisk převisů najdete v tomto videu.

Dále se vám můžou hodit rady, jak objekt správně napolohovat. Díky tomu lze úplně předejít tisků šikmých ploch, či převisů.


Originální 3D tiskárna Prusa i3

Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od 19 990 Kč

Průša 3D tiskárny na faceboku