Josef Průša

Designérská soutěž o tři 3D tiskárny: Předměty denní potřeby pro život v době pandemie

19. 03. 2020 | by Ondřej Stříteský

Otevíráme další, v pořadí čtvrtou, designerskou soutěž na komunitním webu PrusaPrinters.org. Minule jsme slibovali následující téma vzdálenější od praktických modelů, ale současná rychle se měnící celosvětová situace omezení a karantén v důsledku koronaviru COVID-19 nás přiměla téma změnit. Jsme přesvědčeni, že na 3D tiskárně lze vyrobit velké množství nejrůznějších pomůcek, které za stávající situace chybí, nebo vůbec neexistují. Vše nasvědčuje tomu, že v následujících měsících budeme muset více času trávit doma a budeme v častém kontaktu s dětmi a dalšími členy rodiny. Téma je opět velmi široké a otevřené. Věříme, že si každý z vás najde to své a o svůj nápad se s radostí podělí s ostatními členy tiskařské komunity.

Zdroj modelů: Pillbox, Snake Puzzle, Ultimate Tic-Tac-Toe, Clothespin

Využijte stávající nepříznivou situaci jako příležitost k sebevzdělávání, například v oblasti modelování a 3D tisku. Pusťte se do realizace svého dlouho odkládaného projektu, spadajícího do jedné z těchto kategorií a zabavte tak sebe i své blízké.

 1. Předměty každodenní potřeby – Smyslem je navrhovat a tisknout předměty každodenní potřeby, které vůbec nejsou dostupné, nebo pro které byste jinak museli během karantény zbytečně chodit do obchodu a riskovat nákazu. Například: kolíčky na prádlo, organizér na léky, madlo na kuchyňské lince, věšáky a držáky, nástroj na otevření dveří nebo stisku tlačítka výtahu bez nutnosti doteku ruky apod.
 2. Interaktivní hračky – například: deskové hry, hlavolamy, puzzle, stavebnice apod.
 3. Učební pomůcky pro děti – například: počítadlo, písmenka, výukové modely apod.

 

Do soutěže prosím nevkládejte žádné ochranné pomůcky spojené s koronavirem. Neotestované výtisky mohou způsobit více škod než užitku a nákazu spíše šířit nikoliv se proti ní chránit. Takové modely budou během vyhodnocení ignorovány. Vysvětlení tohoto rozhodnutí naleznete v našem článku zaměřeném na ochranné pomůcky.

 

Vyhodnocení a ceny

Výjimečně jsme se rozhodli rozdat mnohem více cen a udělat vyhodnocení neobvyklým způsobem, abychom vás dostatečně motivovali. Soutěž bude trvat celkově 30 dnů. Během této doby ale budeme vyhodnocovat hned třikrát! A to vždy po deseti dnech. Téma zůstává po celou dobu trvání soutěže stejné. Co to pro vás znamená? Když model nahrajete co nejdříve, v soutěži bude v tu dobu méně přihlášených a vaše šance na výhru budou vyšší. Při vložení modelu během prvních deseti dnů se váš model zúčastní všech třech vyhodnocovacích kol. Proto když nevyhrajete v prvním kole, máte pořád šanci v těch následujících. V prvních dvou kolech vyhlásíme a odměníme pouze první místo 3D tiskárnou Original Prusa i3 MK3S a ve třetím kole krom tiskárny rozdáme 1× 3 Prusamenty, 1× 2 Prusamenty a 20× 1 Prusament.

Harmonogram soutěže

Od Do Datum
vyhodnocení
Ceny
1. kolo 18.3.2020, 23:00 28.3.2020, 23:59 31.3.2020 Original Prusa i3 MK3S (kit)
2. kolo 29.3.2020, 00:00 7.4.2020, 23:59 9.4.2020 Original Prusa i3 MK3S (kit)
3. kolo 8.4.2020, 00:00 17.4.2020, 23:59 21.4.2020 Original Prusa i3 MK3S (kit)
a 25 cívek Prusamentu

Časy jsou udávány v časovém pásmu UTC

 

Při hodnocení budeme brát v potaz především originalitu, kvalitu modelu, tisknutelnost (FFF či SLA technologie) a jeho oblíbenost (můžete ovlivnit sdílením modelu). Vítěze budeme kontaktovat emailem.

Jak se soutěže zúčastnit?

Zapojit se do soutěže je velmi snadné. Následujte kroky níže:

 1. Navrhněte a vytvořte model či vylepšete cizí model (remix) vztahující se k tématu. Model musí být tisknutelný na FFF či SLA tiskárně (libovolný výrobce a model). To neznamená, že pro účast v soutěži je nutné mít tiskárnu. Při modelování je potřeba myslet na to, co nám která technologie tisku umožňuje a neumožňuje.
 2. Nahrajte model na PrusaPrinters.org (model musí být publikován v období trvání soutěže) který musí obsahovat:
  • model ve formátu .3mf nebo .stl, (gcode je volitelný)
  • fotografii či render modelu (ideálně oboje)
  • popis modelu
 3. Přidejte model do soutěže. Uděláte to stejně, jako když přidáváte model do kolekce. U modelu stiskněte ikonu kolekce a na prvním místě uvidíte název aktuálně probíhající soutěže. Zaškrtávacím tlačítkem u Everyday Life Necessities přidáte váš model do soutěžní kolekce. Model je možné kdykoliv během trvání soutěže odebrat.
 4. Volitelně model sdílejte na sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest) a připojte hashtag #PrusaPrinters. Díky tomu zvýšíte popularitu vašeho modelu.

 

Podmínky soutěže

 • Soutěž probíhá dle harmonogramu výše a to od 18. 3. 2020 do 17. 4. 2020.
 • Do soutěže můžete přidat libovolný počet modelů (unikátních) a zvýšit tak své šance na výhru.
 • Model musí být váš anebo může být vaším remixem cizího modelu. Respektujte však licence remixovaného modelu.
 • Model musí být v souladu s tématem soutěže.
 • Vyhrazujeme si právo soutěž kdykoliv ukončit či změnit podmínky soutěže. V případě porušení podmínek soutěže nebo pokusu o podvodné jednání bude soutěžící ze soutěže vyloučen.
 • Nezapomeňte, že i vaše importované modely z Thingiverse se mohou zúčastnit soutěže!

 

Těšíme se na vaše modely.

Tisku zdar!

 


Originální 3D tiskárna Prusa i3

Podívejte se na originální Prusa i3 MK3 3D tiskárnu!
Nejlevnější je už od 19 990 Kč

Průša 3D tiskárny na faceboku