Josef Průša

Originální 3D tiskárna Prusa i3

Podívejte se na originální Prusa i3 3D tiskárnu! Nejlevnější je už od 16 990 Kč

Průša 3D tiskárny na faceboku

Barevný 3D tisk na nové Prusa i3 1.75mm

Tuesday, September 8th, 2015

Tisk více barev byl vždycky dost složitý: musí být více hlav, ty se musí vzájemně kalibrovat, udržovat dvě a více trysek, složitě modelovat vzájemně do sebe zapadající modely, … prostě nic pro běžného člověka, co nemá zájem se vrtat v technických detailech. :-/

 

Ale jde to řešit i jinak, než více extrudery. My 3D tiskaři máme takový starý trik, kdy se během tisku mění tisková struna a různě vysoké části objektu pak mají jiné barvy. Chtěl jsem to ještě zjednodušit a udělat z toho funkci, kterou zvládne používat kdokoliv.

 

Naše tři hlavní cíle byly:

  1. Snadná změna barvy během tisku v kterémkoli okamžiku a bez zdlouhavé přípravy
  2. Okamžitá změna barvy – abyste neměli tři šedé mezivrstvy, když měníte na bílou barvu z černé.
  3. Snadná příprava objektu před tiskem bez nutnosti kontrolovat tisk po celou dobu

 

A všechno se nám podařilo. Kompletně jsme přepsali část Marlinu (software co pohání naší 3D tiskárnu), aby výměna byla spolehlivá. (Pro zájemce máme popsané technické detaily i informace o změně na 1.75mm strunu, obojí v angličtině) 

naramek

Nyní můžete pouhým stiskem ovládacího tlačítka na LCD panelu kdykoli tisk pozastavit, vyměnit filament a pokračovat v tisku předmětu s jinou barvou. Tento postup můžete opakovat, kolikrát budete chtít, takže výsledkem může být předmět složený ze všech dostupných barev. Po větší pohodlí uživatelů jsme přidali i zvukovou signalizaci, kdy vám tiskárna oznamuje, že je připravena na výměnu filamentu. Nemusíte tak u tisku sedět po celou dobu.

 

Vytisknout si můžete vlastní vícebarevné logo, magnetky na lednici, šperky nebo jiné ozdobné předměty. Omezeni jste pouze vlastní představivostí.

barevny-tisk-ukazky

 

Funkce výměny filamentu během tisku má další pozitivní přínos – díky ní můžete vyměnit docházející filament za nový. Jinými slovy: konec nepoužitelných zbytků na starých cívkách a materiál využitý až do posledního milimetru!

 

Pro snadné používání jsme připravili aplikaci ColorPrint, která vloží funkci výměny filamentu přímo do tiskových dat. Tiskárna pak vždy automaticky přeruší tisk a upozorní vás i zvukově na nutnou výměnu materiálu. Je dostupná ke stáhnutí v ovladačích pro tiskárnu na http://www.prusa3d.cz/ovladace/